Hoşgeldiniz, güvenli alışveriş için üye girişi yapabilir veya yeni üyelik oluşturabilirsiniz. Üye girişi yapabilir veya yeni üyelik oluşturabilirsiniz.
0,00 TL
Alışveriş Sepetim
Ürün Bulunmamaktadır.
Ara Toplam: 0,00 TL
Kargo: 0,00 TL
Toplam: 0,00 TL

Düşünce Becerilerini Geliştirmek İçin Neler Yapılabilir?

Başarılı bir eğitim hayatının en gerekli parçalarından biri düşünme becerileridir. Uzun eğitim hayatı boyunca çocuğa bir yığın şey öğretilebilir. Bu öğretme işi sürekli dışarıdan sağlanan destekle ilerliyorsa hem ebeveynler hem de çocuklar için hep daha zor işler. Oysa yapılması gereken yığınla şeyi zor yöntemlerle öğretmek değil öğrenmeyi öğrenmesini sağlamaktır. İşte tam da bu noktada düşünce becerileri kilit bir rol oynar. Düşünce becerileri öğrenmenin her aşamasının araçlarıdır ve üzerinde hassasiyetle durulmalıdır. Özellikle erken çocukluk ve ilkokul döneminde bu becerileri kazandırmak çocuğun eğitim hayatı ve geleceği açısından hayati bir öneme sahiptir.

Bir ebeveyn olarak çocuğunuza yapabileceğiniz en büyük iyilik ona düşünce becerilerini geliştirmesi için olanak ve kaynak sağlamaktır. Bu konuda bilgi donanımınızı artırmanızı, kaynaklar bulmanızı öneririz. Çocuğunuzun düşünce becerilerini harekete geçirmek için atacağınız bazı adımlar şunlardır;

Eleştirel düşünmeye ilham ve değer veren bir ortam oluşturun. Çocuğunuzu soru sormaya teşvik edin ve siz de soru sorun. Tüm cevapları bilmediğinizi söylemekten çekinmeyin. Genellikle bir problemin birden çok çözümü olduğunu unutmayın. Değişik çözümleri keşfetme fırsatı yaratın.

Çocuğunuz için rol model olun. Bir ebeveyn olarak bir sorunu nasıl analiz ettiğiniz ve nasıl çözüm bulduğunuz birincil derecede öneme sahiptir. Ebeveynler eleştirel düşünmeye kapılarını açtıklarında ve düşünce becerilerini sergilediklerinde çocuklarını da bu yönde teşvik etmiş olurlar. Bir problemi nasıl çözdüğünüzü anlatın ve çocuğunuzdan başka bir çözüm bulmasını isteyin.

Yanıtlarınızı gözlemleyin. Çocuğunuzun soru, yorum ve cevaplarına nasıl tepki verdiğinizi gözlemlemek düşünce sürecini harekete geçirebilir. Onaylamak önemlidir fakat seçici ve uygun bir onaylama olmalıdır. Onaylanma rastgele verildiğinde çocuk problem çözmede ebeveyn onayı aramaya başlar. Düşünme sürecini hareke geçirmede daha etkili olan yöntem çocuğunuzun yanıt ve açıklamalarını ayrıntılı bir şekilde açıklamasını istemektir. Bu çocuğunuzun karar ve çözümleri üzerinde daha derin ve geniş düşünmesini sağlar.

Çocuğunuzla okuyun. Hikâyedeki olaylar ve karakterler hakkında soru sorun. Okuma süresince çocuğunuzu bir sonraki adımda ne olabileceğini sorun. Hikâyeyi okuduktan sonra çocuğunuza alternatif bir son yazmalarını ya da bir resim çizmelerini isteyin. Bu yöntem çocuğunuzda yaratıcı ve keşfedici düşünmeyi harekete geçiren basit ve eğlenceli bir yoldur.

 

Düşünmeyi Eğlenceli Hale Getirin

Çocuğunuzla oyunlar oynayın. Çocuklar için hazırlamış bazı oyunlar karar verme süreci boyunca düşünce becerilerini geliştirmeye olanak sağlar. Oyunlar sırasında çocuğunuzun verdiği kararları gözlemleyin. Neden belirli bir çözümü seçtiğini ve alternatif bir çözümün mümkün olup olmadığını sorun.

Aktif olarak rol alacakları etkinlikler yaratın. Örneğin sizinle yemek hazırlamasını sağlayın. Yemek dört kişi için hazırlanacaksa sekiz kişiye yemek hazırlamak zorunda olsalar ne olacağını sorun. Başka bir deyişle günlük etkinlikleri kullanarak yüksek düzeyde düşünmeye teşvik edin.

Ebeveynler fark yaratır

Herhangi bir beceriyi öğrenmenin zaman alacağını aklınızda tutun. Eleştirel, yaratıcı ya da analitik düşünmeyi öğrenmek bir gecede olacak iş değildir. Bu nedenle sabırlı olun ve çocuğunuzun bir problem üzerine haftalar hatta aylarca düşünmesine izin verin. Unutmayın ki çocuğunuzun öğrenme becerisini ve özgüvenini arttırmanız destekleyici ve saygı merkezli bir ortamla mümkündür.

 Ayrıca;

         Düşünce becerilerini ve bu konuda ustalaşmayı besleyecek öğretme stratejilerini kullanın

         Çocuğunuz öğrenme sürecinde bir konuda başarılı olduğunda buna odaklanmalarını sağlayın ve onları başarıya götüren düşünce becerisini tanımlamasını sağlayın.

         Çocuğunuzu etkili çözümler bulmasını sağlayan süreçleri anlamaları ve bu sürece bir ad vermeleri konusunda cesaretlendirin.

         Bir düşünce becerisini başarıyla kullandığınızda neden bu şekilde yaptığınızı yüksek sesle anlatarak ya da çocuğunuza sorarak ona örnek olun.

         Düşünürken kendi kendisiyle yüksek sesle konuşması konusunda onu teşvik edin. Sesli düşünmesini sağlayın.

         Çocuğunuzun nasıl düşündükleri üzerinde serbestçe çalışmaları için basit beceriler öğrenmesine yardımcı olun.

         Düşünce becerilerinin doğasını anlayın. Çocuğunuzun düşünce becerilerini ne zaman ve nasıl kullanacağını fark etmesine yardımcı olun.

         Öğrenilen bir bilgiyi başka bir alana uygulama ve ilişki kurma konusunda çocuğunuzu teşvik edin.

         Sadece doğru kavradıklarında değil kavrayışlarını değerlendirme konusunda geri bildirim verin.

         Sadece düşünce becerileri hakkında bilgi vermeyin. Bu becerilerin neden önemli oldukları ve nasıl kullanılacakları hakkında bilgi verin.

         Unutmayın çocuklar yönlendirilmedikçe düşünce becerilerini bir durumdan diğerine aktarmada sorun yaşarlar. “şimdi şu yöntemi kullanalım” ya da “ne zaman böyle olsa şunu yapabiliriz” şeklinde hatırlatıcılar düşünce becerilerini yaygınlaştırır.

 

         Düşünce becerilerinin zihinsel öğelerinin yanında duygusal ve kişisel yanlarına da odaklanın.

 

Uzman Psikolog Ali YILDIZ

 

*Her hakkı Zeka Seti'ne aittir. Alıntı yapılamaz.